Za 80 minuta, 101 tačno dodavanje: Nemci deklasirali Škote, Toni Kros ispisao istoriju fudbala!

Fudbaleri Nemačke savladali su reprezentaciju Škotske sa 5:1 u prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Minhenu.

Redakcija
15. jun 2024, 7:31

(Foto: Getty Images)

Nemci su sinoć na "Alijanc Areni" deklasirali Škote. Vodeći pogodak postigao je u 10. minutu Florijan Virc. Prednost Nemaca udvostručio je Džamal Musijala u 19. minutu, a za 3:0 strelac je bio Kai Haverc iz kaznenog udarca u prvom minutu dodatka u prvom poluvremenu. Za 4:0 je u 68. minuti strelac bio Niklas Filkrug.

Škoti su smanjili na 4:1 u 87. minutu autogolom Antonija Ridigera, da bi konačnih 5:1 postavio Emre Džan u 93. minutu i time doneo Nemačkoj najuvjerljiviju pobedu u nastupima na evropskim prvenstvima, a ovo je ujedno bila i najveća pobjeda jedne momčadi na otvaranju EURO 2024.

Toni Kros (34), kome je ovaj EURO 2024. poslednji turnir u karijeri, odigrao je utakmicu za anale i istoroju evropskih prvenstava. Legendarni Nemac je za 80 minuta provedenih na terenu protiv Škotske odigrao 102 dodavanja, a njih 101 je bilo tačno. Pogrešno je dodao samo jednu loptu.

Pedantni statističari su izračunali da je tih 99 odsto preciznosti dodavanja Krosa najviši procenat jednog igrača koji je odigrao 100 ili više dodavanja na EURO od 1980. godine. Takođe, Kros je protiv Škota imao i čak četiri ključna dodavanja.