Užasne vesti stižu iz Afrike. Reprezentacija Konga morala je da otkaže zvanični oproštaj od navijača i pripremni kamp u Kinšasi zbog izbijanja epidemije ebole! Dok u zemlji vladaju vanredne zdravstvene mere, fudbaleri koji igraju u Evropi neće ni dolaziti u domovinu, a FIFA i Svetska zdravstvena organizacija već su pokrenule hitne protokole. Pogledajte detalje.
Reprezentacije koje će učestvovati na predstojećem Svetskom prvenstvu uveliko formiraju svoje timove, obavljaju uvodne treninge i promotivne aktivnosti. Ipak, jedna selekcija suočila se sa neočekivanim i dramatičnim problemom zbog kojeg su svi fudbalski planovi pali u vodu.
Selekcija Konga trebalo je da u Kinšasi odradi trodnevni mini-kamp kako bi se oprostila od domaće javnosti i navijača pre nego što krene put Severne Amerike. Međutim, planirani događaj je ekspresno otkazan, a razlog je izbijanje epidemije ebole!
U ovoj afričkoj državi, koja broji 124 miliona stanovnika, trenutno vladaju vanredne zdravstvene mere. Smrtonosni virus je već odneo 139 života, dok je više od 600 ljudi zaraženo, pa je okupljanje reprezentacije u domovini proglašeno za rizik visokog stepena.
Sreća u nesreći za stručni štab Konga jeste činjenica da se svi fudbaleri trenutno nalaze van granica države, s obzirom na to da nastupaju za evropske klubove. Ostatak delegacije i članovi saveza će u najkraćem roku napustiti zemlju kako bi se priključili timu na neutralnom terenu.
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) pažljivo prati situaciju u Kongu i u stalnom je kontaktu sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) kako bi se sprečilo eventualno širenje zaraze među sportistima.
Kongo pred sam početak šampionata ima zakazane tri jake prijateljske utakmice – protiv Danske, Belgije i Čilea. Podsetimo, na samom Mundijalu ova afrička selekcija igraće u grupi sa Portugalom, Kolumbijom i Uzbekistanom.